MENU
Jesteś tutaj: Prawo Zakup nieruchomości - jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Zakup nieruchomości - jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

12:05, dnia 22 marzec 2022r.
Kategoria:Prawo
311
0

Wiele osób uważa kupno domu za największą inwestycję, jakiej dokonali w swoim życiu. Inwestycja ta wymaga zarówno dużych nakładów finansowych, jak i jest obarczona dużym stresem. Poziom stresu jest jeszcze większy, gdy kupuje się mieszkanie na rynku pierwotnym. Ważne jest, aby wybrać wiarygodnego dewelopera, który ma duże doświadczenie rynkowe i referencje od poprzednich nabywców, aby zminimalizować ryzyko zakupu nieruchomości jeszcze w budowie.

Rzetelna weryfikacja dewelopera

Skąd można mieć pewność, że deweloper jest godny zaufania? Wydaje się, że rzetelna weryfikacja dewelopera, z którym podpisujemy umowę i przekazujemy nasze oszczędności, jest niezbędna. Zwłaszcza w przypadku inwestycji budowlanych, które dopiero się rozpoczęły lub są w fazie planowania. Jest to krok krytyczny. Prawie co drugi nabywca nieruchomości w Polsce wybiera mieszkanie na rynku pierwotnym. Z danych wynika, że 46,7% osób, które kupiły swoje cztery kąty w 2019 roku, zdecydowało się na zakup od dewelopera.

Prawnik Wałbrzych

O co pytać przy kupnie domu od dewelopera

Warto sprawdzić dewelopera przed zakupem nieruchomości, najlepiej, jeśli zrobi to prawnik od nieruchomości. Rynek nieruchomości w Polsce jest bardzo drogi, szczególnie jeśli patrzy się na rynek pierwotny. Kupno domu jak wszyscy wiemy jest kosztowne.  Przy kupnie domu lub mieszkania od dewelopera ważne jest, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości. Nie chodzi tu tylko o nieuczciwość. Chodzi także o punktualność, rzetelność i komunikatywność. Rzetelna weryfikacja dewelopera jest istotna, ponieważ  istnieje ryzyko oszustwa, konieczność obrony swoich praw w sądzie oraz przedłużające się w nieskończoność terminy realizacji poszczególnych etapów, usterek czy dodatkowych kosztów.

Sprawdzenie dewelopera

Sprawdzenie dewelopera daje nam spokojny sen wiedząc, że nasza inwestycja będzie chroniona przez dewelopera, który ma solidną reputację i jest w stanie zrealizować wiele udanych projektów budowlanych.

Każda inwestycja finansowa powinna być dokonywana przy minimalnym ryzyku. Ważne jest, aby zachować ostrożność przy dokonywaniu dużych inwestycji, takich jak zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, które mogą wiązać się z sześciocyfrowymi lub większymi sumami. Wymusza to fakt, że często kupuje się "dziurę w ziemi", czyli inwestycję, która jest w budowie lub planowana, ale nie można jej od razu zweryfikować.

Istnieje potencjalne ryzyko, nie tylko nieuczciwości i złej woli ze strony dewelopera, ale także opóźnień, złej komunikacji, braku wiarygodności lub złej komunikacji. Ryzyko utraty pieniędzy jest w rzeczywistości mniej prawdopodobne niż opóźnienia, wady budowlane lub koszty nieujawnione przy podpisywaniu umowy. Choć jest mało prawdopodobne, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, wybór dewelopera o nieposzlakowanej opinii i wykazanych kompetencjach zmniejszy ryzyko i zminimalizuje nasz stres. Jak można sprawdzić, czy deweloper nie popadł w długi?

W sprawdzeniu i uczciwości finansowej inwestora mogą nam pomóc dwa urzędy: Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Urząd Skarbowy. Instytucje te mogą pomóc w sprawdzeniu dewelopera, czy interesujący nas podmiot nie zalega z opłatami lub składkami.

Przydatne informacje można też znaleźć w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Weryfikacja dewelopera może rozpocząć się od sprawdzenia kwestii formalno-prawnych. Następnie przyjrzymy się dotychczasowym osiągnięciom, historii ochrony środowiska, szczegółom dotyczącym inwestycji oraz ewentualnym zadłużeniu.

Warto sprawdzić dane firmy - porównać informacje na oficjalnej stronie internetowej dewelopera i publikowane przez niego prospekty z wpisami w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Historia zrealizowanych inwestycji - najbardziej wiarygodni są przedsiębiorcy, którzy mają udokumentowane swoje realizacje.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*