MENU
Jesteś tutaj: Budowlanka CZY KOMIN SYSTEMOWY MOŻE ZNAJDOWAĆ SIĘ W ŚCIANIE NOŚNEJ?

CZY KOMIN SYSTEMOWY MOŻE ZNAJDOWAĆ SIĘ W ŚCIANIE NOŚNEJ?

15:00, dnia 22 czerwiec 2022r.
Kategoria:Budowlanka
227
0

Zacznijmy od ścian. Stanowią one fundament każdego projektu i przenoszą największy ciężar. Ściany nośne to ściany odpowiedzialne za stabilność konstrukcji domu. Odpowiadają za przenoszenie ciężaru z dachu, stropu i ścian na wyższych kondygnacjach na fundament. Wszystkie ściany zewnętrzne, które tworzą bryłę budynku, są ścianami nośnymi. Funkcję tę mogą pełnić niektóre ściany wewnętrzne (oddzielające pomieszczenia), dlatego nie zawsze możliwe jest zaburzenie konstrukcji.

Przepisy określają, że ściany nośne muszą spełniać pewne normy i wymagania techniczne. Muszą one być w stanie wytrzymać określone obciążenie, posiadać izolację termiczną i akustyczną oraz być odporne na ogień. Zgodnie z normami mogą być wykonane z betonu, keramzytobetonu, betonu lub betonu ceramicznego. Kominy firmy Schiedel spełniają wszystkie normy. Mogą być stosowane jako zewnętrzne elementy konstrukcji budynku, mocowane do ściany nośnej.

Komin prefabrykowany a ściana nośna

Kominy prefabrykowane są dostępne od ręki i mają wiele zalet. Takie kominy są łatwiejsze w montażu niż kominy murowane. Pozwala też zaoszczędzić czas i pieniądze. Instrukcje mogą być pomocne przy samodzielnym wznoszeniu komina, pod warunkiem, że jest on mocowany lub wolnostojący. Kominy prefabrykowane są mniejsze od kominów tradycyjnych i mogą być stosowane do każdego urządzenia grzewczego. Istnieją również systemy kominowe wyposażone w izolację termiczną, które można stosować zarówno w pomieszczeniach ogrzewanych, jak i nieogrzewanych.

Decyzję o lokalizacji komina musi podjąć specjalista. Powinien on wziąć pod uwagę wiele czynników. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego systemu kominowego dla używanego urządzenia grzewczego. Pozwoli to na podjęcie decyzji o wielkości i lokalizacji komina. Idealną sytuacją jest, gdy wybór systemu kominowego odbywa się na etapie projektowania budynku.

Na etapie projektowania można zaplanować wiele ważnych elementów. Należą do nich lokalizacja, fundament i wysokość.

Nowoczesna konstrukcja komina oparta na modelu Rondo Plus

Komin systemowy zbudowany jest z cegieł zewnętrznych (bloczków betonowych), które osłaniają przewód kominowy i izolację. W komplecie znajduje się również wkład. Rura ceramiczna.

Konstrukcja systemu kominowego

  • Pustaki zewnętrzne

Pustak zewnętrzny jest wykonany z betonu lekkiego. Wysokość modułu wynosi 33 cm. W narożnikach znajdują się kanały umożliwiające wentylację. Pustak pozwala na centralne umieszczenie ceramicznej rury wewnętrznej i warstwy izolacyjnej.

  • Płyta izolacyjna

Jest to płyta izolacyjna, która jest równomiernie przyklejana do rury wewnętrznej. Zapewnia ona warunki termoizolacyjne komina.

  • Rura ceramiczna

Rura wewnętrzna jest wykonana z wysokiej jakości gliny ogniotrwałej. Jej właściwości są zgodne z normami bezpieczeństwa i specjalnymi wymaganiami.

Zalety kominów systemowych

  • Trwałość jest najważniejszą cechą kominów ceramicznych.
  • Ceramika jest odporna na zmiany temperatury i pożar sadzy.
  • Nie występuje odkształcenie ani korozja.
  • Kominy mogą być stosowane do każdego rodzaju paliwa, pod warunkiem, że ich właściwości są zgodne z określonymi specyfikacjami.

Kominy prefabrykowane nazywane są również kominami systemowymi. Mogą być instalowane wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Umożliwia to ich warstwa izolacyjna z wełny mineralnej. Można je montować w ścianie, ale nie mogą one przenosić żadnych obciążeń.

Te kominy mogą być budowane przy ścianach zewnętrznych budynków

  • Rondo Plus

Komin ten jest odporny na działanie kondensatu i sadzy. Rury wewnętrzne są bardziej odporne na korozję. Płyta izolacyjna przylega równomiernie do rury wewnętrznej. Komin izolowany Schiedel z wentylacją ma specyficzną formę i wymiary. Dzięki klinowemu wyprofilowaniu płyty izolacyjne Schiedel idealnie pasują do okrągłego przekroju rury wewnętrznej i profilu pierścieniowego. W przypadku instalacji zewnętrznych zalecamy zastosowanie dodatkowej warstwy izolacji z wełny mineralnej.

  • Stabil

System kominowy Schiedel Stabil składa się z wkładu ceramicznego, izolacji z wełny mineralnej oraz wykładziny z betonu lekkiego. System Stabil jest odporny na osadzanie się sadzy i posiada zwiększoną odporność na korozję. Może być stosowany na sucho. W przypadku montażu na zewnątrz, ważne jest, aby dodać warstwę izolacji mineralnej.

  • Kominy stalowe Metaloterm

Mogą być stosowane z różnymi urządzeniami grzewczymi i na różne paliwa, w zależności od modelu. Są odporne na korozję i warunki atmosferyczne. Można je wykorzystać do instalacji komina przy zewnętrznej ścianie domu lub przymocować do istniejącej konstrukcji.


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*