MENU
Jesteś tutaj: Szkolenia Jazda motocyklem wzdłuż linii samochodów

Jazda motocyklem wzdłuż linii samochodów

11:20, dnia 07 lipiec 2022r.
Kategoria:Szkolenia
200
0

Czy jazda po linii to dobry pomysł? Opinii jest wiele, tak samo jak motocyklistów. Kierowcy samochodów mają swoje własne poglądy. Przez niektórych jest to uważane za bezpieczne i rozsądne, pod warunkiem, że motocyklista jeździ bezpiecznie i odpowiedzialnie. Niektórzy uważają, że jest to niebezpieczne i powinno być karane surowymi mandatami. Niektórzy kierowcy samochodów są wrogo nastawieni do motocyklistów, którzy ich mijają. Blokują im drogę, otwierają drzwi, wyrzucają rzeczy przez okna, a nawet otwierają swoje drzwi. Nie ma znaczenia, jakie jest twoje zdanie, jazda motocyklem po linii to doskonały sposób na przecięcie ruchu i poruszanie się po mieście.

Zanim ustawisz się w linii między samochodami

Nie ma znaczenia, czy jedziesz w linii samochodów, czy za grupą samochodów, które co jakiś czas zatrzymują się i ruszają. Nieuwaga może sprawić, że wpadniesz w kłopoty i zostawisz cię z połamanymi kończynami. Motocykliści, którzy jeżdżą po zatłoczonych drogach są narażeni na ryzyko, niezależnie od tego, czy przed czy za nimi stoją samochody.

Pamiętaj jednak, że przepis nie zabrania ani nie zezwala na jazdę po liniach. O nałożeniu mandatu decyduje indywidualnie funkcjonariusz ruchu drogowego. Możesz otrzymać bardziej surową karę niż zwykłe ostrzeżenie, jeśli jesteś sprytny i skłonny do argumentacji.

Aby być w miarę bezpiecznym podczas jazdy między samochodami, musisz spełnić co najmniej trzy warunki:

Musisz upewnić się, że samochody poruszają się wystarczająco wolno i w wystarczająco bliskiej odległości od siebie, aby można było przewidzieć ewentualne zmiany pasa ruchu.

Motocykliści muszą przewidywać ruchy innych pojazdów.

Motocykliści muszą być w stanie utrzymać swój pojazd w odległości kilku metrów od innych pojazdów, wykonywać nagłe uniki lub szybko hamować.

Nie wjeżdżaj między samochody, jeśli nie czujesz się pewnie jeżdżąc na motocyklu lub jeśli poruszają się one z prędkością większą niż 50-60 km/h. Kierowcy mogą nagle przeskoczyć z jednego pasa na drugi, więc nie należy oczekiwać, że kierowcy zobaczą nas w lusterkach lub włączą kierunkowskazy zanim ruszymy kierownicą.

Jazda motocyklem po drogach nie jest obowiązkowa. Nie pozwól, aby ktokolwiek przekonał Cię, że musisz zaakceptować ryzyko.

Wszystko zależy od rozmiaru

Mocny motocykl turystyczny z silnikiem o pojemności 1500 cm3, bocznymi sakwami i owiewkami może być tak wąski jak mały samochód. Jadąc po mieście na takim motocyklu nie będziesz musiał przeciskać się między samochodami. Jednocylindrowe enduro o pojemności 350-650 cm3 to dobry wybór, jeśli jeździsz głównie po mieście. Te maszyny są węższe, stabilniejsze na ziemi i mniej prawdopodobne, że będą miały jakieś wystające części lub zostaną uszkodzone.

W mieście mniejszy oznacza "łatwiejszy do prowadzenia".

Jak to zrobić

Przejdźmy do szczegółów. Oto 10 porad, które ułatwią Ci jazdę motocyklem między samochodami.

  1. Aby kierowcy samochodów Cię usłyszeli, podkręć nieco obroty.
  2. Trzymaj bak prosto, trzymając kolana, a nie opierając się na kierownicy. Pomoże to w hamowaniu i manewrowaniu.
  3. Unikaj jazdy po białej, malowanej linii, ponieważ może być ślisko.
  4. Nie przekraczaj dozwolonej prędkości mijających Cię pojazdów o więcej niż 15 km/h
  5. Nie bądź zaskoczony, gdy kierowcy przeskakują z jednego pasa na drugi.
  6. Monitoruj ruchy oczu i głowy kierowców przez lusterka boczne. Pozwoli Ci to przewidzieć ich zamiary.
  7. Zawsze bądź gotowy do użycia hamulca w razie potrzeby. Jeśli mijasz podejrzanego kierowcę, możesz użyć hamulców, aby skrócić drogę hamowania. Możesz również użyć tylnego hamulca.
  8. Powinieneś jechać pomiędzy skrajnie lewym a prawym pasem ruchu samochodów. Nie należy jechać między poboczem a prawym, ponieważ inne pojazdy mogą wtargnąć na Twój pas.
  9. Jeśli droga jest wąska lub masz przed sobą bardzo duży pojazd, ustaw się grzecznie w kolejce za nim.
  10. Nie próbuj jechać po prawej stronie drogi, pomiędzy dwoma pasami ruchu.

Podsumowanie

To nie musi być trudne ani tak niebezpieczne, jak mogłoby się wydawać. Nie zniechęcaj się, jeśli nie jesteś pewny siebie. Nie trać serca, to szybki sposób na poruszanie się po mieście. Będziesz w stanie to zrobić tylko wtedy, gdy będziesz to ćwiczyć.

Jeśli chcesz nauczyć się jazdy na motorze i dowiedzieć się wiecej na ten temat zapraszamy do szkoleniamotocyklowe.com.pl

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*