MENU
Jesteś tutaj: Prawo Jak działa wcześniejsza spłata pożyczki?

Jak działa wcześniejsza spłata pożyczki?

13:31, dnia 08 lipiec 2022r.
Kategoria:Prawo
215
0

Wiele osób może obawiać się o swoje kredyty samochodowe czy hipoteczne w obecnych czasach rosnących stóp procentowych. To rozwiązanie można zastosować również w przypadku pożyczek pozabankowych. Będzie to dla Ciebie korzystne, gdy tak się stanie. Przekonajmy się!

Każda osoba, która posiada pożyczkę lub kredyt ma prawo do wcześniejszej spłaty swojego kredytu. Dzięki wcześniejszej spłacie zadłużenia możesz zmniejszyć swoje zobowiązania finansowe. W tym artykule zbadamy, jak wcześniejsza spłata może wpłynąć na Twoją zdolność do spłaty kredytu. Omawiamy również korzyści, jakie możesz z niej uzyskać i czy Twój pożyczkodawca może odmówić zwrotu jej części.

Co to jest wcześniejsza spłata pożyczki?

Być może zaciągnąłeś pożyczkę, która jest dłuższa niż się spodziewałeś, ale okazało się, że jesteś w stanie spłacić ją szybciej. Jest to opcja, gdy pożyczasz pieniądze od firm pożyczkowych. Pożyczka może być spłacona wcześniej, jeśli spłacisz całość lub część zobowiązania finansowego przed terminem. Dotyczy to zarówno pożyczek ratalnych, jak i chwilówek.

Osoby, które:

 • Zgromadziły wystarczającą ilość gotówki, aby spłacić całość lub znaczną część zobowiązania.
 • Chcesz szybciej spłacić dług i pozbyć się go.

Możesz obniżyć koszty pożyczki spłacając ją wcześniej i zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Czy wszystkie pozabankowe instytucje finansowe są w stanie umożliwić Ci wcześniejszą spłatę pożyczki?

Tak. Pożyczka w każdej legalnej firmie pozabankowej może być spłacona przed bankiem. Chronią to następujące przepisy:

 • Ustawa o kredycie konsumenckim, rozdział 4: "Wcześniejsza spłata pożyczki" art. 48-52.
 • Wyroki Sądu Najwyższego z dn.
 • Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 września 2019 r. w sprawie C-383/18.

Czy warto spłacić kredyt wcześniej?

Koszt pożyczki zmniejszy się, jeśli spłacisz ją wcześniej. Wynika to ze zmniejszenia kwoty odsetek, prowizji i innych opłat. Ponieważ opłaty zależą od długości zobowiązania, koszt pożyczki będzie bardziej przystępny, jeśli spłacisz ją jak najszybciej.

Ważny jest również wybór rodzaju rat. Raty równe spowodują, że część kapitałowa będzie większa, a odsetki mniejsze. Im szybciej spłacisz kredyt, tym większe korzyści odniesiesz. Możesz pozbyć się długu wcześniej i poprawić swój wynik kredytowy, spłacając go w terminie.

Mądrym pomysłem jest utrzymanie rezerwy gotówkowej na wypadek, gdybyś jej potrzebował. Pozwoli Ci to poradzić sobie z nieoczekiwanymi wydatkami. Powinieneś rozważyć wcześniejszą spłatę wszystkich długów, jeśli nie jesteś w stanie sobie na to pozwolić.

Wcześniejsza spłata kredytu

Na całkowity koszt pożyczki wpłynie wcześniejsza spłata pożyczki. Otrzymamy zwrot kosztów, które zostały poniesione proporcjonalnie do czasu, w którym pożyczka została skrócona. Obejmują one:

 • odsetki,
 • Ubezpieczenie pożyczki
 • Prowizja i opłata przygotowawcza

Jak można spłacić pożyczkę szybciej?

Firma pożyczkowa, w której zaciągnąłeś zobowiązanie, określi, jak szybko możesz spłacić swoją pożyczkę. Są to dwie najpopularniejsze strategie:

 • Kontaktujemy się z firmą pożyczkową, aby poinformować ją, że chcemy spłacić pożyczkę wcześniej. Firma obliczy należną nam kwotę, jeśli podamy dokładną datę spłaty.
 • Najpierw spłacamy pożyczkę i wnosimy wszystkie opłaty. Następnie kontaktujemy się z pożyczkodawcą. Pożyczkodawca oblicza wtedy należną kwotę i przesyła nam nadpłatę. Firma określa termin zwrotu nadpłaty. W przypadku pożyczek, które wcześniej spłaciłeś i nie otrzymałeś zwrotów, maksymalny czas oczekiwania to 14 dni.

W umowie powinny znaleźć się informacje o metodach pracy i preferowanych praktykach firmy pożyczkowej. Jeśli umowa nie zawiera takiego zapisu, możemy skontaktować się z pożyczkodawcą, aby omówić najlepszy sposób postępowania. Pamiętaj, że nadal masz prawo powiadomić pożyczkodawcę o zamiarze wcześniejszej spłaty, nawet jeśli nie ma to formy pisemnej.

Krok po kroku, jak dokonać wcześniejszej spłaty?

Chociaż każdy pożyczkodawca będzie miał inne podejście do wcześniejszej spłaty, istnieją pewne kroki, które można zastosować we wszystkich firmach.

 1. Możesz sprawdzić, ile jesteś winien i przygotować to do przelewu.
 2. W zależności od polityki firmy możesz skontaktować się z biurem obsługi, aby poinformować o zamiarze wcześniejszej spłaty lub przejść od razu do płatności.
 3. Przelew na konto bankowe, na którym będziesz spłacać raty pożyczki.
 4. Jako dokumentację do pożyczki musisz przedstawić dowód wpłaty/przelewu.
 5. Oczekiwanie na częściowy zwrot pieniędzy od pożyczkodawcy lub dodatkowe informacje.

Zasady dotyczące wcześniejszej spłaty

Wszyscy pożyczkodawcy muszą przestrzegać tych samych zasad dotyczących wcześniejszej spłaty pożyczek. Najważniejsze z nich to:

 • Możesz spłacić część lub całość swojego zobowiązania w dowolnym momencie trwania umowy.
 • Pożyczkodawca nie może dokonać wcześniejszej spłaty pożyczki, chyba że konsument poinformuje o tym pożyczkodawcę.
 • Masz prawo do zwrotu proporcjonalnej kwoty pożyczki, która została skrócona lub obliczona w sposób liniowy.
 • Firma pożyczkowa musi zwrócić pożyczkę w ciągu 14 dni od daty dokonania wcześniejszej spłaty.

Potrzebujesz Naszej pomocy z pożyczką, zadzwoń do nas.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*