MENU
Jesteś tutaj: Badania laboratoryjne Badania preparatów do dezynfekcji rąk

Badania preparatów do dezynfekcji rąk

08:38, dnia 12 lipiec 2022r.
198
0

Dopiero po zarejestrowaniu produktu w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych może on zostać dopuszczony do sprzedaży na rynku Unii Europejskiej. Przed dopuszczeniem preparatu do sprzedaży należy potwierdzić jego skuteczność. Do analizy działania preparatu dezynfekcyjnego stosowana jest metodologia zgodna z normami ISO. Pozwala to na obiektywną ocenę skuteczności preparatów biobójczych poprzez uregulowanie metody badawczej.

Różne rodzaje preparatów do dezynfekcji rąk

Na podstawie norm ISO można wyróżnić trzy podstawowe metody określania skuteczności biobójczej dla tego typu preparatów. Metody te pozwalają na określenie skuteczności dezynfekcji chirurgicznej, dezynfekcji higienicznej oraz skuteczności mycia rąk.

Co warte podkreślenia, producent chcący wytwarzać produkty o opisanym działaniu nie musi wykonywać trzech oddzielnych preparatów. Skuteczność biobójczą mogą wykazać produkty zawierające odpowiednie składniki aktywne.

W analizie skuteczności biobójczej preparatów do dezynfekcji rąk powszechne jest badanie probandowe. Istnieje wiele metod, które mogą być stosowane do badania preparatów do dezynfekcji rąk. Istnieją również różnice w produkcie, który musi być poddany analizie oraz kryteria akceptacji produktu biobójczego.

Chirurgiczna dezynfekcja rąk 

Badania mikrobiologiczne przeprowadza się przy użyciu 23-28 probówek. Działanie produktu porównuje się z mikroflorą występującą na dłoniach badanych ochotników. Dlatego też badanie rozpoczyna się od pobrania wycisków z rąk. Następnie na ich dłonie nakładana jest odpowiednia ilość środka referencyjnego (roztwór izopropanolu). Trzy minuty do trzech godzin później można pobrać odcisk. Część badania można następnie wykonać z użyciem biocydu po upływie czasu pozwalającego na odbudowę mikroflory. Następnie biocyd jest używany do analizy wyników. Po 3 minutach do 3 godzin mikroflora dłoni jest wystawiona na działanie preparatu testowego. Następnie pobierany jest odcisk dłoni w odpowiednim medium. Analiza statyczna służy do interpretacji wyników. Skuteczność biobójcza badanego preparatu jest porównywana z aktywnością przeciwdrobnoustrojową produktu referencyjnego. Metoda ta potwierdza długoterminową skuteczność biobójczą produktu.

Higieniczna dezynfekcja rąk

W badaniu bierze udział od 18 do 22 probantów, których ręce zostały skażone odpowiednią zawiesiną bakterii Escherichia Coli. Po przeprowadzeniu testu, z rąk probantów pobierany jest odcisk. Po usunięciu drobnoustrojów z rąk, na odcisk nakłada się preparat wzorcowy i ponownie pobiera się odcisk dłoni. Ostatni etap badania polega na skażeniu rąk osób badanych w sposób identyczny jak w poprzednim etapie. Po kontakcie mikroorganizmów z produktem ponownie pobierany jest odcisk. Do obliczenia wyników wykorzystuje się analizę statyczną, podobnie jak w przypadku poprzedniej metody. Porównanie skuteczności produktu testowego i produktu referencyjnego służy do określenia jego skuteczności. Wyniki badań potwierdzają, że produkt może być stosowany w dezynfekcji rąk w sklepach spożywczych, centrach handlowych, szkołach, przedszkolach i szpitalach.

Higieniczne mycie rąk

Metoda ta jest podobna do opisanej powyżej. W badaniu bierze udział od 12 do 15 probantów. Po zakropieniu ich rąk zawiesiną E.coli badanie polega na pobraniu odcisków dłoni. Po ponownym zakażeniu szczepem E.coli, ich ręce poddawane są działaniu mydła rozcieńczonego wodą. Ostatnim etapem jest dalsze zakażenie rąk i użycie testowego preparatu mydła. Na koniec pobiera się wycisk z opuszków palców probanta. Wyniki oblicza się, porównując ilość mikroorganizmów, które pozostają na dłoniach po kontakcie z każdym badanym preparatem testowym i preparatem referencyjnym. Szczególnie polecane jest badanie skuteczności preparatów do higienicznego mycia rąk. szpitale, gabinety stomatologiczne, żłobki i przedszkola.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*